Jak dobrać buty trekkingowe do wędrówek po Tatrach ?

Jak dobrać buty trekkingowe do wędrówek po Tatrach ?

Jak dobrać buty trekkingowe do wędrówek po Tatrach ? Na co zwrócić uwagę wybierając takie obuwie ? Przeczytaj i sprawdź !

Jak dobrać buty trekkingowe do wędrówek po Tatrach?


Najwyższe polskie góry przyciągają jak magnes, jednak wędrówki po nich trzeba się solidnie przygotować, a wśród najważniejszych elementów wyposażenia tatrzańskiego wycieczkowicza jest górskie obuwie. Jakie buty sprawdzą się do trekkingu w Tatrach? Na co zwrócić uwagę wybierając buty do chodzenia po górach. 
 

Na co zwrócić uwagę wybierając obuwie trekkingowe do chodzenia po górach?


Wybór odpowiedniego obuwia trekkingowego do pieszych wycieczek po Tatrach zależy od tego, czy już wcześniej wyruszało się na takie podróże, czy to dopiero pierwszy raz. Co istotne, nie ma jednych uniwersalnych butów, które będą jednakowo wygodne niezależnie od długości wycieczki i warunków pogodowych. Jest jednak kilka zasad, których stosowanie pozwala znacznie łatwiej wybrać odpowiednie obuwie. 

Po pierwsze trzeba zwrócić uwagę na podeszwy butów. Ich jakość jest określona klasyfikacją literową od A do D. Litera A oznacza miękkie buty do codziennego użytku i chodzenia bardziej po parkowych alejkach niż po górach. Ostatnia litera D to buty przeznaczone do wspinaczek profesjonalnych w rakach automatycznych po lodowcach górskich. Do wędrówek po tatrzańskich szlakach wystarczą buty z podeszwą o oznaczeni B lub C. Mają one wystarczająco sztywną podeszwę i głęboki bieżnik, aby zagwarantować stabilny chód. 

Buty trekkingowe do wyjść w Tatry poza solidną podeszwą powinny mieć też boczny, gumowy otok. Zabezpiecza on przed odczuwaniem kamieni i ostrych krawędzi skalnych. Warto także zadbać o to, aby obuwie miało nieprzemakalną membranę. Pogoda w górach, szczególnie w wysokich Tatrach, potrafi się dynamicznie zmieniać. 
 

Buty trekkingowe na pierwszą wędrówkę po Tatrach


Przygodę z trekkingiem górskim zaczyna się najczęściej od prostych i małowymagających tras w niższych partiach. Dlatego buty trekkingowe początkujących turystów powinny być przede wszystkim wygodne i w miarę lekkie. W ciężkich butach stopy męczą się bardzo szybko, a to zniechęca przed dłuższymi wycieczkami. Nie oznacza to jednak, że po górach można chodzić w butach miejskich. 

Należy pamiętać, że w górskich dolinkach często zalega błogo po opadach atmosferycznych. Dużo jest wystających korzeni i kamieni. Na szlakach dojściowych do schronisk sprawdzi się idealnie obuwie z solidną podeszwą, która będzie miała przynajmniej oznaczenie literą B. Równie ważna jest krótka, sztywna cholewka, zabezpieczająca przed skręceniem stopy na nierównych kamiennych chodnikach.
 

Buty trekkingowe dla zaawansowanych turystów 


Jeśli ma się już za sobą pierwsze wycieczki po niższych partiach gór i czuje się, że to moment, kiedy można spróbować czego więcej, to niezbędne będzie zaopatrzenie się w lepsze buty trekkingowe. Takie obuwie pozwoli bezpiecznie chodzić po najwyższych graniach i najbardziej wymagających szlakach. Warto więc wybierać solidne modele, z wyższą cholewką, miękką cholewką pod stopą i warstwą nieprzemakalnej membrany. 
Powrót