Zakopane - atrakcje, które warto zobaczyć

Zakopane - atrakcje, które warto zobaczyć

Jakie atrakcje warto zobaczyć w Zakopanem? Czym wyróżnia się zimowa stolica Polski na tle innych kurortów turystycznych? Przeczytaj i sprawdź!

Zakopane - atrakcje, które warto zobaczyć


Zakopane jest położone u podnóża najpiękniejszych polskich gór - Tatr. Co roku przybywają do tego miasta rzesze turystów. Jedni wybierają się na strzeliste szczyty, a innych przyciąga klimat zimowej stolicy Polski. Zakopane ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko Gubałówkę i Krupówki. Najpiękniejsze atrakcje w Zakopanem dostępne są niekiedy na wyciągnięcie ręki.
 

Atrakcje w Zakopanem - co warto zobaczyć?


Z roku na rok w mieście pojawia się coraz więcej atrakcji, a oferta dla turystów staje się coraz szersza. W szczycie sezonu i w trakcie długich weekendów na Krupówkach oraz w knajpkach i restauracjach jest wyjątkowo ciasno. Jednak warto zejść z utartych ścieżek, aby móc odnaleźć przepiękne wille i kryjące się za nimi dzieje miasta, które jeszcze w XIX wieku było niepozorną wsią u podnóża Tatr. Co więc warto zobaczyć w Zakopanem?
 

Krupówki w Zakopanem


Krupówki są najsłynniejszym deptakiem miasta. Zaczynają się one u stóp Gubałówki, na skrzyżowaniu ulic Kościelskiej i Nowotarskiej. Następnie wspinają się przez kilka kilometrów w stronę Tatr. To właśnie na Krupówkach koncentruje się życie Zakopanego. Na deptaku znajduje się sporo restauracji, sklepów i knajpek. Do tego wielu ulicznych artystów i liczne pamiątki. Ulica powstała w związku z istnieniem huty w Kuźnicach, a jej nazwa pochodzi od polany Krupówki.
 

Papugarnia Egzotyczne Zakopane


Papugarnia Egzotyczne Zakopane to największa papugarnia w Małopolsce. W 2017 roku została ona objęta Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Zakopane. Jest ona oddalona od centrum Zakopanego i kusi ilością ptaków, ponieważ wewnątrz znajdują się setki kolorowych papug. Jest to idealna atrakcja zarówno dla najmłodszych, jak i starszych. Wewnątrz papugarni można zobaczyć mniejsze gatunki papug, między innymi lorysy górskie, a także wielkie ary. Spacerując po wnętrzach można także spotkać skaczące wiewiórki kanadyjskie, susły i wiewiórczaki.
 

Gubałówka


Gubałówkę zna niemal każdy, kto w Zakopanem spędził przynajmniej jeden dzień. Uliczka, która prowadzi do stacji kolejki wjeżdżającej na szczyt jest przedłużeniem słynnych Krupówek. Na miejsce można dotrzeć kolejką linową lub pieszo - dostępna jest ścieżka, która biegnie wzdłuż trasy kolejki. Z samej Gubałówki roztacza się widok na całe zakopane, a nad nim szczyty Tatr z Giewontem w samym centrum panoramy krajobrazu.
 

Giewont, czyli Zakopane dla aktywnych


Giewont to jedna z atrakcji Zakopanego i jeden z najpopularniejszych punktów turystycznych na mapie tego miasta. Giewont, który jest dzisiaj górą-symbolem Zakopanego to duże wyzwanie dla tych, którzy chcą ją zdobyć. Dlaczego wyzwanie? Na szczyt, który widoczny jest praktycznie z każdego miejsca miasta, wyruszają w okresie letnim ogromne rzesze turystów, co powoduje powstawanie długich korków na szlaku. Należy też pamiętać, że obowiązuje tam ruch jednostronny.
 

Willa pod Jedlami


Co jeszcze warto zwiedzić w Zakopanem? Oczywiście Tatrzański Park Narodowy, ale skupiają się bardziej na mieście, to z pewnością Wille pod Jedlami, która powstała z projektu Stanisława Witkiewicza. Budynek uchodzi za najpełniejszą realizację stylu polskiego artysty. W nieruchomości mieszkała i tworzyła poetka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i bywała tam również jej siostra Magdalena Samozwaniec. Willa pod Jedlami jest doskonałą propozycją dla tych którzy uwielbiają wędrówki.
Powrót